Blog OKO PLUS

Jak prawidłowo zakrapiać oczy?

By in Blog OKO PLUS

Prawidłowe stosowanie kropli do oczu jest niezwykle istotne jeżeli chodzi o skuteczność i bezpieczeństwo leczenia. Poznaj kilka prostych zasad, dzięki którym aplikacja leków okulistycznych stanie się łatwa, bezpieczna i skuteczna.

Krok 1 – zapoznaj się z ulotką dołączoną do leku, poznaj termin ważności i sposób przechowywania kropli okulistycznych. Zwróć uwagę na informację o dawkowaniu, skutkach ubocznych, przeciwwskazaniach, a także na czas przez jaki możesz stosować lek po pierwszym otwarciu. Jest to niezwykle istotne, gdyż krople okulistyczne raz otwarte, po pewnym czasie tracą swoje właściwości lecznicze. Upewnij się też, że opakowanie, końcówka (kroplomierz) nie są uszkodzone.

Krok 2 – higiena. Zawsze przed aplikacją kropli dokładnie umyj ręce. Przemyj również okolicę oczu. Dobrze tu się sprawdza namoczony wodą płatek kosmetyczny.

Kropienie oczu - przemywanie oczu przed kropieniem

Źródło: www.wikihow.com/use-eye-drops

Krok 3 – delikatnie wstrząśnij buteleczką z preparatem. Unikaj dotykania końcówki kroplomierza palcami.

Krok 4 – odchyl głowę do tyłu.

Źródło: www.wikihow.com/use-eye-drops

Krok 5 – odciągnij w dół dolną powiekę za pomocą palca wskazującego jednej ręki, tak aby stworzyć przestrzeń, do której będzie mogła wpaść i zadziałać terapeutycznie kropla. Drugą ręką zbliż buteleczkę z lekiem zwróconą kroplomierzem pionowo ku dołowi nad okiem, do którego chcesz zakropić krople. Popatrz do góry i zatrzymaj wzrok na wybranym punkcie nad Tobą. Ważne – nie dotykaj końcówką butelki powierzchni oka, jego okolicy, rzęs. Delikatnie naciśnij butelkę i wpuść kroplę w utworzoną przez Ciebie przestrzeń, czyli tzw. worek spojówkowy.

Źródło: www.wikihow.com/use-eye-drops

Krok 6 – delikatnie opuść powiekę dolną, staraj się nie zaciskać powiek, delikatnie zamknij oczy i uciśnij kącik wewnętrzny oka u nasady nosa, pozwoli to na działanie miejscowe leku. Przytrzymaj do 60 sekund. Czystym wacikiem lub husteczką usuń nadmiar cieczy z okolic oczu.

Krok 7 – masz do zakropienia więcej niż 1 kroplę na oko? Musisz odczekać ok 10 minut zanim po raz kolejny podasz krople – jest to czas potrzebny na absorpcje leku do oka.

zakrapianie oka - odczekanie pomiedzy kolejnymi kroplami

Po zastosowaniu kropli starannie zakręć butelkę z lekiem i odłóż ą w miejsce spełniające warunki przechowywania leku (niektóre leki okulistyczne należy przechowywać w lodówce, aby nie utraciły swoich właściwości).