Badania i diagnostyka

Optyczna koherentna tomografia (OCT)

Optyczna koherentna tomografia (OCT) oczu jest bezkontaktową, nieinwazyjną metodą obrazowania siatkówki, nerwu wzrokowego a także przedniego odcinka oka do poziomu listka barwnikowego tęczówki. Służy do wykrywania chorób plamki takich jak m.in. zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), obrzęk plamki o różnej etiologii np. cukrzycowy, centralna retinopatia surowicza (CSR) oraz do oceny uszkodzenia nerwu wzrokowego w przebiegu jaskry.

Więcej

Ultrasonografia USG B oka

Badanie ultrasonograficzne oka to obrazowa nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia ocenę zmian chorobowych w gałce ocznej i oczodole. Pozwala rozpoznać takie schorzenia jak odwarstwienie siatkówki, nowotwory, uszkodzenia ciała szklistego i siatkówki związane z cukrzycą.

Więcej

Gonioskopia

Gonioskopia to badanie kąta przesączania, który ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia w oku. Badanie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym kroplowym. Gonioskopia jest istotną procedurą w diagnostyce jaskry i nadciśnienia ocznego (lub ich podejrzenia), jak również po urazach gałki ocznej, w których mogło nastąpić uszkodzenie struktur kąta przesączania.

Więcej

Badanie dna oka czyli wziernikowanie pośrednie w lampie szczelinowej

Podstawowe badanie okulistyczne. Pozwala na wykrycie większości chorób siatkówki, ciała szklistego, nerwu wzrokowego. Oftalmoskopia jest badaniem nieinwazyjnym, wykonywanym najczęściej po uprzednim rozszerzeniu źrenic celem dokładnej oceny siatkówki centralnej i obwodowej. Jest to szczególnie istotne badanie u pacjentów chorujących na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę – w tej grupie pacjentów powinno być wykonywane minimum raz w roku.

Więcej

Pole widzenia – komputerowa perymetria statyczna

Perymetria to badanie pozwalające na wykazanie ubytków w polu widzenia, które mogą wskazywać na zmiany chorobowe siatkówki oraz nerwu wzrokowego w takich schorzeniach jak jaskra czy zwyrodnienia siatkówki.

Więcej

Tonometria aplanacyjna Goldmanna

Obiektywny pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu kroplowym. W badaniu wykorzystuje się lampę szczelinową oraz tonometr. Umożliwia określenie ryzyka rozwoju jaskry oraz jej stopień. Pozwala także na wykrycie stanów zapalnych czy patologicznych.

Więcej

Test na obecność nużeńca

Badanie polega na pobraniu kilku rzęs i ich ocenie w mikroskopie świetlnym pod kątem obecności tego pasożyta skórnego należącego do rodziny roztoczy. Może być on przyczyną zapalenia brzegów powiek i spojówek, zespołu suchego oka a także odczynów alergicznych ze strony oka.

Więcej

Autorefraktometria

Komputerowy pomiar wady wzroku i krzywizny rogówki. Pozwala wykryć wady refrakcji, takie jak: krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Badanie to jest niezbędne przy doborze okularów lub szkieł kontaktowych.

Więcej

Badanie ostrości wzroku

Najważniejszy i podstawowy test oceniającym czynność narządu wzroku, przeprowadzane najczęściej z użyciem tablic Snellena lub EDTRS. Pozwala na prawidłowy dobór korekcji optycznej dla pacjentów.

Więcej

Badanie w lampie szczelinowej

Silne źródło światła jest nakierowane na różne struktury gałki – spojówka, twardówka, rogówka, komora przednia, soczewka, ciało szklistego oraz dno oka. Dzięki mikroskopowi można dokładnie zaobserwować i ocenić badaną strukturę.

 

Testy widzenia barwnego

Są pomocne w klinicznej ocenie dziedzicznych dystrofii dna oka, w których zaburzenia widzenia barw mogą poprzedzać obniżenie ostrości wzroku i pojawienie się zmian w polu widzenia. Używane w diagnostyce nabytych chorób plamki oraz nerwu wzrokowego.

Badania z użyciem tablic Ishihary

Badanie wrażliwości na kontrast – jest pomiarem najmniejszego poziomu kontrastu umożliwiającego odróżnienie badanego obiektu od tła. Dzięki niemu można wykryć bardzo wczesne zaburzenia widzenia, nawet gdy ostrość wzroku badana za pomocą tablic Snellena jest prawidłowa.

Badania z użyciem tablic Pelli-Robson

Pomagają  we wczesnym wykryciu cukrzycy, stwardnienia rozsianego, katarakty czy zmian na siatkówce we wczesnych stadiach tych chorób.

Test Amslera

Ocenia pole widzenia w zakresie 20 stopni od punktu fiksacji, jest stosowany w badaniach przesiewowych i monitorowaniu przebiegu chorób plamki tj np.: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)