Badanie dna oka czyli wziernikowanie pośrednie w lampie szczelinowej

Opis badania dna oka

Wziernikowanie pośrednie przy lampie szczelinowej odbywa się za pomocą specjalnych soczewek (np. soczewki Volka) dzięki którym można obejrzeć w dużym powiększeniu dno oka. Zaletą tego badania jest możliwość przestrzennego obejrzenia wnętrza oka i wykorzystania nie tylko światła rozproszonego, ale i szczeliny światła (wąskiej jego wiązki) dla lepszego zaobserwowania szczegółów.

Wskazania do badania dna oka:

  • Choroby lub podejrzenie chorób ciała szklistego, siatkówki, naczyniówki, twardówki i nerwu wzrokowego
  • Badanie dna oka w przebiegu chorób ogólnych np: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca.
  • Badanie po urazach gałki ocznej

Przebieg badania dna oka

Pacjent przed badaniem zostaje zakropiony kroplami rozszerzającymi źrenicę. Zwykle po 15 minutach źrenica jest wystarczająco szeroka aby wykonać badanie. W zależności od zastosowanego leku powoduje to ustępujące zwykle po kilku godzinach nieostre widzenie i nadwrażliwość na światło. Z tego powodu warto na badania warto przynieść okulary przeciwsłoneczne. Do czasu zwężenia źrenicy nie wolno także prowadzić pojazdów, ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pacjent opiera stabilnie głowę i brodę na podpórkach lampy szczelinowej i spokojnie patrzy w kierunku podanym przez badającego. Badanie wraz z czasem potrzebnym do rozszerzenia źrenic trwa ok 30 minut.

Po badaniu pacjent może mieć nieostre widzenie, upośledzenie zdolności rozpoznawania szczegółów z powodu silnego światła lampy szczelinowej. To nieprzyjemne uczucie, tzw. olśnienie, ustępuje po kilku minutach.