Gonioskopia

Opis badania gonioskopii


Gonioskopia to badanie kąta przesączania (rogówkowo-tęczówkowego). Kąt przesączania obejmuje przestrzeń między obwodową częścią rogówki i przednią częścią twardówki a podstawą tęczówki i graniczącym z nią fragmentem ciała rzęskowego. Odpowiedni kształt kąta przesączania i jego stan mają ogromne znaczenie dla prawidłowego krążenia cieczy wodnistej i jej odpływu z gałki ocznej, co wpływa na wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Struktury kąta przesączania nie są bezpośrednio widoczne w lampie szczelinowej, dlatego badanie przeprowadza się za pomocą specjalnych soczewek np: trójlustra Goldmanna czyli tzw. gonioskopu. W trakcie badania ocenia się szerokość kąta przesączania w stopniach, krzywiznę obwodowej części tęczówki, miejsce przyczepu tęczówki oraz stopień pigmentacji kąta.

Wskazania do gonioskopii


  • Diagnostyka jaskry i nadciśnienia ocznego
  • Stany po urazach gałki ocznej, w których mogło dojść do uszkodzenia struktur kąta

Przebieg badania gonioskopii


Przed badaniem należy zmyć makijaż i ściągnąć soczewki kontaktowe. Badanie przeprowadza się po znieczuleniu kroplowym powierzchni oka, gdyż gonioskop jest nakładany bezpośrednio na gałkę oczną przy użyciu specjalnego żelu okulistycznego. Badany spokojnie opiera czoło o lampę szczelinową i drugim, niebadanym okiem patrzy prosto przed siebie w dal lub spokojnie, powoli kieruje je zgodnie z zaleceniami lekarza badającego. W tym czasie nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów głową ani cofać głowy. W czasie zabiegu i bezpośrednio po zabiegu możliwe jest nieco zamglone widzenie.

Jest to badanie kontaktowe i wymaga kroplowego znieczulenia powierzchni oka.

W większości przypadków gonioskopia nie powoduje żadnych powikłań. Niekiedy u pacjenta może wystąpić przejściowe nieostre widzenie lub zaczerwienienie oka albo pojawić się uczucie ciała obcego pod powieką (związane z niewielkim nawet ubytkiem nabłonka rogówki w wyniku mechanicznego kontaktu przyrządu z okiem). Czas trwania badania to ok. 10 minut