Zapalenie spojówek

Opis:

Zapalenie spojówek zwykle występuje zwykle przynajmniej raz w życiu każdego człowieka. Może występować jako ostre, podostre lub przewlekłe. Jego przyczyny również mogą być różne: bakteryjne, alergiczne czy wirusowe.

Objawy

Objawy zapalenie spojówek mogą być bardzo różne i zależą od jego przyczyny. Istotny jest kontakt z lekarzem, który na podstawie wywiadu i badań będzie mógł ustalić podłoże i zalecić odpowiednie leczenie.

Przyczyna alergiczna: zwykle występuje bardzo duży świąd ze strony oczu oraz surowicza wydzielina i umiarkowane przekrwienie spojówek. U pacjenta zwykle występuje również odczyn alergiczny ze strony nosa, alergiczne zmiany skórne, czasem astma oskrzelowa. Objawy zwykle występują w okresie wiosennym, kiedy jest największa ekspozycja na pyłki traw i roślin, ale również w przeciągu całego roku (kurz i roztocza).

Przyczyna bakteryjna: zazwyczaj czynnikiem wywołującym są paciorkowce i gronkowce. Charakteryzuje je lepka, obfita wydzielina ropna, umiarkowane przekrwienie. W badaniu okulistycznym widoczna jest reakcja brodawkowata ze strony spojówek. Trwa około 5-7 dni.Zespół suchego oka: zwykle przeważa pieczenie ze strony oczu z towarzyszącą surowiczą wydzieliną i umiarkowanym przekrwieniem spojówek. U pacjenta zwykle występują choroby autoimmunologiczne, dermatologiczne, neurologiczne, jak również zaburzenia ze strony filmu łzowego mogą występować podczas stosowania niektórych leków tj: antykoncepcyjnych, przeciwhistaminowych, przeciwarytmicznych, przeciwmigrenowych, przeciwdepresyjnych.

Przyczyna wirusowa: czynnikiem wywołującym są zazwyczaj adenowirusy, rzadziej wirus opryszczki pospolitej lub półpaśca. Najbardziej charakterystycznym objawem jest obfita surowicza wydzielina, znaczne przekrwienie, krwotoki podspojówkowe, odczyn grudkowy ze strony spojówki. Jest to zapalenie bardzo zakaźne, może dojść do wystąpienia zmian rogówkowych. Zdarza się, iż jest poprzedzone infekcją górnych dróg oddechowych, gardła, lub ucha, mogą wystąpić powiększone przyuszne węzły chłonne. Zwykle trwa 2-3 tygodni.

Diagnostyka i leczenie

Bakteryjne zapalenie spojówek

Może mieć charakter ostry lub przewlekły. Jeśli u pacjenta wystąpią niepokojące objawy powinien zgłosić się do okulisty. Jako że choroba ta jest samoograniczająca się, można poczekać 3-5 dni przed wizytą u specjalisty – jest to okres w którym objawy mogą ustąpić.

W gabinecie okulistycznym najistotniejszy jest wywiad i badanie w lampie szczelinowej. W większości przypadków nie ma konieczności pobierania wymazu ze spojówki celem potwierdzenia rozpoznania. Po zdiagnozowaniu bakteryjnego zapalenia spojówek lekarz zleca krople antybiotykowe o szerokim spektrum działania. Pacjent musi pamiętać o odpowiednim dawkowaniu kropli przez zalecany czas, aby zmniejszyć możliwość wystąpienia antybiotykooporności bakterii na dany antybiotyk. Całkowite wyleczenie stanu zapalnego możliwe jest w ciągu 5–7 dni.

Zespół suchego oka

Diagnostyka suchego oka opiera się na wywiadzie, ilościowej próbie wydzielania łez (test Schirmera), test przerwania filmu łzowego (BUT). W zapaleniu spojówek w przebiegu zespołu suchego oka niezwykle ważna jest przyczyna jego występowania. W zależności od niej leczenie jest przyczynowe lub objawowe. Mogą to być choroby autoimmunologiczne tj: zespół Sjogrena lub reumatoidalne zapalenie stawów. Leczenie jednostki podstawowej może wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości ze strony oczu. Celem okulistycznego leczenia jest uzupełniania niedoboru łez czyli leczenie objawowe. Polega ono na stosowaniu kropli nawilżających tzw. sztucznych łez. Ważne przy wyborze tych kropli jest brak konserwantów oraz ich forma tj. krople lub żel. Postać żelowa dłużej utrzymuje się na powierzchni gałki ocznej. Jeżeli stan zapalny jest ciężki lekarz włącza inne leki np: sterydy stosowane miejscowo.

Alergiczne zapalenie spojówek

Zwykle alergiczne zapalenie spojówek występuje u osób z alergią na pyłki traw. Leczenie jest przyczynowe i opiera się na terapii przeciwalergicznej. W trakcie dolegliwości ze strony oczu stosuje się preparaty przeciwhistaminowe w kroplach i krople nawilżające.

Bakteryjne zapalenie spojówek i wirusowe zapalenie spojówek i rogówki

W przypadku chorób zakaźnych należy przestrzegać zasad higieny i unikać kontaktu z osobą zarażoną. Częste mycie rąk może zmniejszyć ryzyko zakażenia. Należy również pamiętać o innych domownikach i przestrzegać kilku reguł – starannie myć ręce po ich kontakcie z oczami, mieć swój ręcznik i pościel, nie używać tych samych przyborów do makijażu. Należy również wyrzucić zakażone soczewki kontaktowe, pojemniki i płyn do ich pielęgnacji. W trakcie zapalenia nie nosić soczewek kontaktowych, nie stosować wspólnych kropli do oczu.

Zespół suchego oka

Unikanie czynników przyspieszających wysychanie oka tj: klimatyzacja, ogrzewanie, robienie przerw podczas pracy z komputerem lub podczas czytania, stosowanie ciepłych okładów.

Alergiczne zapalenie spojówek

Jeżeli pacjent jest zdiagnozowany alergologicznie to przed okresem pylenia włączenie leków przeciwhistaminowych lub odczulanie.